Vlčí kalendář – aktivita září 2022

foto: Jiří Svoboda

BOŘIČI MÝTŮ – MÝTUS č. 9

Samice vlka nemůže přenášet mláďata, protože s tak obrovskou silou stisku v zubech prokousne mláďatům krk.

Odpověď: Samice dokáže velice jemně uchopit malé vlčátko do zubů a přenést je např. do bezpečí své nory, podobně jako přenáší kočka koťata.

Zuby a obrovská síla vlčího stisku

Vlci mají 42 zubů. Vlčí špičák může být dlouhý až 6,5 cm. Silné trháky, mohutný stisk v čelistech a silné žvýkací svaly umožňují vlkovi chytit a zabít kořist – takzvaný trhákový komplex. Vlk dokáže ve stisku vyvinout sílu až 150 kg/cm2. Pro srovnání – člověk vyvine sílu cca 60 kg/cm2, běžný pes kolem cca 100 kg/cm2.

foto: Jiří Svoboda
foto: Zdeněk Otta

Jak vlk vypadá

Vlků je na světě 11 různých žijících poddruhů. Matka příroda obdařila různé druhy vlka podle toho, kde žijí a co loví, různou výškou, váhou, délkou končetin, barvou, typem ochlupení atd. Určitě jste na fotografiích nebo ve filmech viděli černé vlky nebo úplně bílé arktické vlky s dlouhýma nohama a hustým kožichem. My se zaměříme na vlka euroasijského (Canis lupus lupus), který žije na našem území. Výška těla euroasijsk.ho vlka se pohybuje mezi 65 až 80 cm (měřeno v tzv. kohoutku, tj. od země na hřbet). Typická průměrná hmotnost je cca 40 kg (typické rozmezí 35 až 45 kg). Samci bývaj. těžší než samice.

ZÁŘIJOVÁ AKTIVITA

Vytisknete si doma obrázky vlčích omalovánek. Zkuste se zamyslet a pastelkami vytvořit tři různě-barevné vlky podle toho, co jsme se o jejich vzhledu a zabarvení naučili v září.

Náš euro-asijský vlk

Černý vlk ze Severní Ameriky

Polární vlk

Sdílej QR kód pro měsíc září (klikni na obrázek s kódem) a sdílej třeba emailem pro Tvoji potřebu (třeba si pošleš z mobilu do mailu pro zobrazení doma na desktopu nebo na jiný počítač na jiné lokalitě) … nebo třeba pošli někomu v rodině (dědeček, babička, ségra, brácha, babysitter … ) aby mohli lednovou aktivitu s dětmi dělat oni 🙂

Translate »