Šumavské podcasty

sumavskepodcastyweb

Jsme moc rádi, že můžeme spolupracovat s destinačním managementem PRO Šumavsko na podcastech o Šumavě. Poslechněte si třeba 1. epizodu, ve které si povídáme o Národním parku Šumava. Nebo č.2, kde odpovídá na naše dotazy známý šumavský průvodce Josef Pecka. Nebo č.3 o vimperském zámku. Nebo č.4 o divocích vlcích na Šumavě. Nebo č.5 o tom, jak se slavily na Šumavě Velikonoce. Nebo č.6 o spisovateli Karlu Klostermannovi. Č.7 podcast s  “WeLoveŠumava”, č.8 o šumavských závodech XTERRA, 9. díl o fotografování přírody s “FotímeŠumavu”. . Nebo č.10 s pamětníkem Hubertem Baborem, č.11 o Vánocích na Šumavě, č. 12 se spisovatelkou a kurátorkou Terezou Dobiášovou-Krejčí, č. 13 s kastelánem zámku Kratochvíle Petrem Šmídem., č.14 se spisovatelem a básníkem, mystikem Ondřejem Fibichem nebo č. 15 o sklářství na Šumavě se Šárkou Ladýřovou nebo č. 16 o skleněných oltářích a sochách s Vlaďkou Tesařovou nebo č. 17 o pivovaru Prachatice nebo č. 18 o Králi Šumavy Kilianovi Nowotnem nebo č. 19 o Šumavském bylinném nebo nejčerstvější jubilejní 20tku se spisovatelem Davidem Žákem. Třeba vás tahle povídání budou motivovat pro výlet na Šumavu nebo pro uspořádání šumavského off-site meetingu nebo teambuildingu pro váš tým.

Šumavské podcasty #20 – David Žák
 V této epizodě si povídáme o psaní knih, o legendárním Králi Šumavy, trochu i o šamanských obřadech a požitcích z nich, možná i o hereckých zkušenostech, o vlcích a o rodině. Hostem jubilejního dvacátého dílu Šumavských podcastů je učitel, novinář, spisovatel a básník z pošumavských Prachatic, David Žák.

file

Šumavské podcasty #19 – Šumavské bylinné
 V této epizodě si povídáme o legendárním Šumavském bylinném – nápoji trempů, studentů, vojáků nebo dárců krve – které, jako lék na zažívání, vymyslel v roce 1897 lékárník Budínský ve Vimperku. Hostem podcastu je Pavel Vlček, jednatel společnosti Mykoprodukta, s.r.o., která Šumavské bylinné v pošumavské Volyni vyrábí. 

IMG_2339

Šumavské podcasty #18 – Kilian Nowotny
 V této epizodě si povídáme o Králi Šumavy! O nepolapitelném převaděči a pašerákovi,  O převádění tzv. “agentů chodců”, ale i těch obyčejných lidí, kteří po únoru 1948 utíkali před nastupujícím režimem.  Hosty jsou autoři nového dokumentárního snímku o Kilianu Nowotném, pánové Jan Voldřich a Radek Nakládal.

kilian

Šumavské podcasty #17 – David Lachkovič
 V této epizodě si budeme povídat o pivu. O pivovarnictví. O tom, jak pivo kvasí a proč pak leží. Jak se dělá IPA. Jak se v dnešní době provozuje městský pivovar? A jak se na místní pivo lákají hosté. Hostem Šumavských podcastů je podnikatel, jednatel Pivovaru Prachatice, David Lachkovič.

prachatice

Šumavské podcasty #16 – Vlaďka Tesařová
 Jak se rodí nápady v hlavě kreativní sklářské výtvarnice, která se ráda toulá šumavskou přírodou. Jak se v dnešní době dělá sklářské řemeslo. Jak si žije na poutním místě, Dobré Vodě. Hostem 2. dílu 3. sezony je autorka skleněných oltářů a soch, které najdeme po celé Šumavě i jinde, paní Vlaďka Tesařová. 

752

Šumavské podcasty #15 – Šárka Ladýřová
 O sklářství, co je potřeba je vzniku nádherných děl nebo jen “obyčejných” korálků do růžence  Dozvíte se o nové galerii skla v Prachaticích a ambiciózním projektu návratu skla na Šumavu,. Hostem 1. dílu 3. sezóny je prachatická výtvarnická výtvarnice a etnografka na volné noze, Šárka Ladýřová. 

rsz_1sarkaladyrova

Šumavské podcasty #14 – Ondřej Fibich
 Dnešní povídání je především o lásce k Šumavě, o její poetice, o její schopnosti motivovat, o lesní matce. O literární i jiné tvorbě umělce, který na Šumavě funguje už přes 40 let. Hostem čtvrtého dílu druhé sezóny je spisovatel, básník, milovník Šumavy, textař, libertista a vydavatel Ondřej Fibich. 

Snapseed 63 (1)

Šumavské podcasty #13 – Zámek Kratochvíle
 Dnes o italské renesanční perle jižních Čech. Přesně mezi Prachaticemi a Českými Budějovicemi leží Státní zámek Kratochvíle. O historii zámku, o jeho budoucnosti z pohledu návštěvníků a o inspiracích zbrusu nového kastelána Ing.Petra Šmída.

113584.800 (2)

Šumavské podcasty #12 – Tereza Dobiášová Krejčí
 V dnešní epizodě si budeme povídat o inspiracích pro spisovatelku ze šumavského Rejštejna, o fungování kreativních sdružení, která vzdělávají děti skrze umění, o kurátorských projektech třeba na Srní a každodenním životě na Šumavě. Hostem nového podcastu druhé sezóny je spisovatelka Tereza Dobiášová Krejčí.

IMG_8154

Šumavské podcasty #11 – Vánoce na Šumavě
V dnešním díle si povídáme o tom, jaké zvyky se k tomuto významnému křesťanskému svátku váží na Šumavě. Dozvíme se více o muzeu Šumavy a o tom, jak se v něm na Vánoce připravili. Hostem jedenáctého dílu je historik, kurátor muzea Šumavy a specialista na Vánoce na Šumavě, pan PhDr.Vladimír Horpeniak. 

IMG_6546 2

Šumavské podcasty #10 – Hubert Babor
Budeme vzpomínat na dobu po odsunu původních německých obyvatel. Hostem 10-ého dílu je pan Hubert Babor, pamětník, bývalý hajný kolem Křemelné a na Hůrce a Slučím Tahu, dlouholetý člen spolku Karel Klostermann, nadšený vyznavač šumavské přírody a fotograf přírody a historických změn.

Šumavské podcasty #9 – Fotíme Šumavu
Jsme po prázdninách zpět! A s bombastickým dílem o fotografování šumavské přírody, o nadšencích do propagování Šumavy, o projektech pro návštěvníky a turisty. O mladé rodince ze Šumavy s kořeny z Prahy, s jedinečnými zakladateli projektu Fotíme Šumavu, Aničkou a Martinem Kalných.

Šumavské podcasty #8 – Michal Piloušek
V tomto díle Šumavských podcastů si povídáme o sportu, o sportu na Šumavě, o muzice, o Xterra Czech, o Prachaticích, jež jsou letos dějištěm Mistrovství Evropy v terénním triatlonu. A s kým jiným než s profesionálním pořadatelem závodů Xterra, sportovcem, hudebníkem/bubeníkem Michalem Pilouškem ml.

Šumavské podcasty #7 – #WeLoveSumava
Povídáme si opět o Šumavě. O její kráse a magii, o lásce k ní a její propagaci.Dnes o dvou braších ze Železné Rudy a o jejich zájmech, projektech a konání dobra. O fenoménu sociálních sítí. Hostem podcastu je zakladatel projektu #WeLoveSumava, nadšený propagátor šumavské přírody, Richard Brož.

IMG_8974

Šumavské podcasty #6 – Karel Klostermann
Spisovatel, který miloval Šumavu, kterou neopakovatelně ztvárnil ve svých románech a povídkách. Díl o činnosti spolku, který si klade za cíl propagaci jeho díla, ale i o vesničce Srní a vztahu spisovatele k ní, Hostem šestého dílu je zakladatel česko-bavorského spolku Karel Klostermann, pan Václav Sklenář.

Screenshot 2022-05-09 at 20.59.35

Šumavské podcasty #5 – Velikonoce na Šumavě
Podcast o Velikonocích. O velikonocích na Šumavě. Jaké zvyky se váží k tomuto křesťanskému svátku na Šumavě. Více o Prachatickém muzeu a co se v rámci Velikonoc chystá. Tentokrát s kurátorkou Prachatického muzea, etnografkou Mgr.Petrou Richterovou.

velikonoce

Šumavské podcasty #4 – Vlci na Šumavě
Povídání o vlcích. O divokých vlcích. O divokých vlcích na Šumavě. O fungování vlčích smeček. O návratu vlka do volné přírody a o problémech s tím spojených. Tentokrát s Janem Mokrým, vedoucím zoologického oddělení NP Šumava a Oldřichem Vojtěchem, zoologem NP Šumava.

vlciPetrFaber

Šumavské podcasty #3 – Zámek Vimperk
Zámek Vimperk – jedna z nejvýznamnějších šumavských památek. V tomto díle si budeme povídat o jeho historii, velkolepé a komplikované rekonstrukci, znovuotevření a jeho budoucnosti. A s kým jiným, než s milým kastelánem vimperského zámku, panem magistrem Vojtěchem Brožem.

vimperk_zamek

Šumavské podcasty #2 – Josef Pecka
Povídání o výletech na Šumavě, zaniklých obcích, fenoménu zlata na Šumavě. Profesionální průvodce, šumavský rodák, spolupracovník NP Šumava a spisovatel Josef Pecka se s Vámi podělí o toulání po Šumavě.

IMG_6710

Šumavské podcasty #1 – Národní park Šumava
První díl Šumavských podcastů zavítá do Národního parku Šumava. Pozvali jsme si mluvčího NP Šumava Jana Dvořáka. Národní park Šumava slaví 30 let – co se povedlo, co se mělo udělat jinak, jak je to se zónací a kolik máme na Šumavě vlčích smeček? To vše a mnohem více v Šumavských podcastech

IMG_1851
Translate »