Vlčí kalendář – aktivita listopad 2022

BOŘIČI MÝTŮ – MÝTUS č. 11

Vlk hltá maso bez kousání – odtud přísloví “hltáš jako vlk”.

Odpověď: Vlk se snaží svůj podíl usmrcené kořisti chránit před ostatními šelmami a dravými ptáky (liška, medvěd, krkavec) nebo i jinými vlky tím, že rychle napolyká do svého břicha až 10 kg masa a odnese si tento podíl někam do bezpečí, kde jej vyzvrátí a potom si v klidu sní a poctivě rozkouše, kolik potřebuje (například 2 kg masa). Zbytek si zahrabe “na později” a vrací se pro něj.

foto: Jiří Svoboda

LISTOPADOVÁ AKTIVITA

Nebojte se, nebudeme po vás chtít, abyste snědli 10kg masa najednou jako vlk 🙂 Znali jste některá přísloví o vlcích? Asi ano, ale asi jen některá. Zkuste si s rodiči nebo s kamarády tato přísloví “rozebrat” … zkuste svými slovy vysvětlit, co se daným příslovím myslí.

A víte, že existuje i několik rostlin, které dostaly jména podle vlků? Zkuste přiřadit písmena a čísla k sobě, jak to má být správně. Poproste dospěláky, aby vám to pomohli zkontrilovat, pŕípadně aby vám pomohli.

A

B

C

D

E

F

  1. Asi nejznámější rostlinou s vlčím jménem je vlčí mák, který u nás roste na polích mezi obilím nebo na rumištích a člověkem narušené půdě.
  2. Další rostlinou je vlčí bob mnoholistý původem ze Severní Ameriky, který nám jako invazivní druh nyní zapleveluje i Šumavu.
  3. Rulík zlomocný má plody, které vypadají jako velké borůvky, říká se mu vlčí oko nebo vlčí jahoda.
  4. Lidový název pro šalvěj luční je vlčí chvost.
  5. Pro lýkovec jedovatý používali lidé označení vlčí pepř.
  6. Vřesu se říkalo vlčí tráva.
foto: Alberto Gambarelli

Sdílej QR kód pro měsíc listopad (klikni na obrázek s kódem) a sdílej třeba emailem pro Tvoji potřebu (třeba si pošleš z mobilu do mailu pro zobrazení doma na desktopu nebo na jiný počítač na jiné lokalitě) … nebo třeba pošli někomu v rodině (dědeček, babička, ségra, brácha, babysitter … ) aby mohli lednovou aktivitu s dětmi dělat oni 🙂

Translate »