Vlčí kalendář – aktivita květen 2022

BOŘIČI MÝTŮ – MÝTUS č. 5

Když vlk nemá žádného přirozeného nepřítele, hrozí, že se vlci přemnoží a Země se stane „planetou vlků“.

Odpověď: Víte, že Matka příroda má dokonce tři mechanismy, které zabraňují přemnožení vlka? Zaprvé je to počet narozených vlčat. Ten se řídí podmínkami, ve kterých daná smečka žije a hospodaří. Když je dostatek potravy a příznivé podmínky, rodí se samici klidně 4 až 6 vlčat. Když je bída a hlad, narodí se jedno nebo žádné. Druhým mechanismem je „přirozená selekce“. Víme, že v divoké přírodě přežijí jen ti nejsilnější a nejvytrvalejší jedinci, to platí i pro vlky. Narozená vlčata mají pravděpodobnost cca 50:50, že se dožijí konce prvního roku života.

Třetím mechanismem je teritoriální fungování vlčích smeček. Když v daném teritoriu, resp. lovišti vlč. smečky vládne bída, smečka se snaží za každou cenu přežít. Prostřednictvím takzvaných „vlčích válek“ se snaží ovládnout územi bohatší na kořist, patřící sousední smečce. Tím se vlci drží v rovnováze.

foto: Jiří Svoboda
foto: Jiří Svoboda
foto: Jiří Svoboda

Smečka – vlčí rodina

Vlci žijí ve smečkách, které jsou podobné lidským rodinám (rodiče a jejich potomci, někdy z několika generací). Velikost vlčí smečky může být různá, v Evropě je to většinou 4–6 jedinců. Mláďata má v naprosté většině případů pouze rodičovský pár. Páření probíhá od konce ledna do března. Samice rodí jen jednou za rok po 59 až 63=denní březosti.

Vlci se dožívají v průměru mezi 7 až 10 lety (max. 13 let), v zajetí o něco déle, až do 17 let. Délka života vlka je závislá na okolnostech a zdravotním stavu. Může být krácena chorobami, zraněními nebo smrtí v případě konfliktů mezi vlčími smečkami nebo v boji o ulovenou kořist s jinými velkými šelmami, např. medvědem.

Vlčí rodičovský pár spolu zůstává až do smrti. Výjimkou může být předčasný skon některého z partnerů, který vyvolává silné emoční smutnění. Je-li pozůstalý vlk v plodném věku, hledá si náhradního partnera. Vlci mají spousty her a rituálů, kterými upevňují vazby ve smečce. Např. během ranního „vítání nového dne“ se vesele protahují, otírají se jeden o druhého, vrtí ocasy, olizují čumáky rodičovskému páru.

KVĚTNOVÁ AKTIVITA

Znáte hru SUDOKU? Jde o to vymyslet, jaký obrázek doplnit místo těch prázdných v jednotlivých řádcích a sloupcích tak, aby se neopakovaly obrázky ani v řádku ani ve sloupci. Dospěláci vám určitě pomohou. Vytiskněte si velký obrázek s bílými místy. Pak si vytiskněte ještě druhý obrázek s nůžkami a rozstříhejte 4 jednotlivé čtverečky a pak je zkuste položit na bílá místa tak, aby se ani v řádku … ani ve sloupci … žádné obrázky neopakovaly.

Sdílej QR kód pro měsíc květen (klikni na obrázek s kódem) a sdílej třeba emailem pro Tvoji potřebu (třeba si pošleš z mobilu do mailu pro zobrazení doma na desktopu nebo na jiný počítač na jiné lokalitě) … nebo třeba pošli někomu v rodině (dědeček, babička, ségra, brácha, babysitter … ) aby mohli lednovou aktivitu s dětmi dělat oni 🙂

Translate »