Vlčí kalendář – aktivita duben 2022

foto: Jiří Svoboda

BOŘIČI MÝTŮ – MÝTUS č. 4

Když půjdu do lesa v červeném oblečení, napadnou mě vlci. Jako Červenou Karkulku.

Odpověď: Nemusíte se bát chodit na borůvky v červené mikině, vlci neznají červenou barvu, neumí ji rozpoznat. Proto, když si vlci mezi sebou vykládají pohádku „O Karkulce“, je to pro ně pohádka „O šedivé Karkulce“.

VLČÍ SMYSLY – ZRAK

Vlci nevidí celé barevné spektrum jako my lidé. Umí rozlišit modré a zelené objekty, zbylé barvy jsou pro vlka odstupňované odstíny šedé. Psi to mají podobně. Nám se to zdá jako nevýhoda, ale za šera a v noci je to pro vlka výhoda. Vidění má vlk velmi ostré, specializuje se na rozpoznání pohybu v zorném poli. Dokáže zachytit i sebenepatrnější pohyb. Nehybné objekty maskované v prostředí však dokáže vlk přehlédnout.

DUBNOVÁ AKTIVITA

Vytisknete si doma obrázky z pohádky O červené Karkulce a zkuste si ho vymalovat pastelkami tak, jak bychom viděli obrázek my lidé, kteří známe a vidíme všechny barvy.

Poproste dospěláky, ať vám vytisknou obrázky k vybarvování dva. A teď zkuste vymalovat ještě jeden obrázek a to tak, jak by to viděli vlci nebo vaši pejsci.

Vybarvěte pro lidi

Vybarvěte pro vlky

Sdílej QR kód pro měsíc duben (klikni na obrázek s kódem) a sdílej třeba emailem pro Tvoji potřebu (třeba si pošleš z mobilu do mailu pro zobrazení doma na desktopu nebo na jiný počítač na jiné lokalitě) … nebo třeba pošli někomu v rodině (dědeček, babička, ségra, brácha, babysitter … ) aby mohli lednovou aktivitu s dětmi dělat oni 🙂

Translate »