Vlčí kalendář – aktivita červenec 2022

BOŘIČI MÝTŮ – MÝTUS č. 7

Vlci vyjí na Měsíc v úplňku.

Odpověď: Mezi fázemi Měsíce a vlky není potvrzeno žádné spojení. Vlci jsou aktivní v noci – loví. Člověk se vlka bál a dával ho do spojení s nadpřirozenými, temnými silami. Ty představoval tajemný obrovský plný svítící Měsíc.

Vytí smečky ve výběhu

foto: Karel Brož

VLČÍ KOMUNIKACE A RŮZNÉ DRUHY VYTÍ

Vlci dokáží komunikovat různými způsoby. Mimika a řeč těla jsou pro vlky pověstné. Každý ví, že sklopené uši dozadu a ocas stažený pod břicho jsou známkou podřízenosti a také že nakrčený čenich a temné vrčení jsou charakteristické pro vyjádření nadřazenosti nebo nespokojenosti. Vzpřímené postavení těla a ocas vztyčený k obloze je výrazem dominance a suverenity. Ale vlci komunikují i pomocí pachu. Ve vyhrabaných „hraničních“ známkách na okraji lovišť dávaji svým pachovým otiskem ostatnim vlkům a šelmám jasnou zpávu „soukromý pozemek, vstup na vlastní nebezpečí“. Naopak, když si válením vlk do kožichu „nabere“ nějaký cizí pach, může to být výraz zájmu o tento „nový parfém“ a snaha zalíbit se ostatním. Na velké vzdálenosti se nese zvuková komunikace. Je známé tak zvané teritoriální vytí, kterým smečka oznamuje ostatním sousedním smečkám a obyvatelům lesa: „Tady žijeme my, sem nám nikdo nelezte nebo uvidíte!“ Spekuluje se nad tím, zda inteligentní vlčí smečka „blafuje“ změnou t.nin vytí u jednotlivých vlků a vytváří tak pro ostatní falešný dojem mnohem četnější a silnější vlčí party. Vytím se vlci rovněž svolávají, když jsou při lovu rozběhaní po lese, nebo vyjadřují vytím emoce, radost (podobně jako si lidé z radosti zpívají), pozdravy vůdci smečky a ostatním anebo třeba hluboký smutek (např. při ztrátě partnera). V době páření dávají samci hlasitým vytím najevo svoji dominanci a připravenost.

ČERVENCOVÁ AKTIVITA

Zkuste si doma zavýt jako vlk 🙂 Víme, že vlk můźe výt mnoha různými způsoby. Poslechněte si, jak vyje celá smečka v noci, když dává najevo, že jejich teritorium (rozuměj jejich výběh) je již obsazen a “ať nám sem žádní další cizí vlci nelezou. Můžete se dohodnout s kamarády a zkusit si to vlčí “blafování”, kdy vlci během vytí mění hlasy, aby to vypadalo, že je jich na jejich území mnohem více.  Každý zkuste během vytí změnit tóninu a barvu hlasu.

POZOR!

Dejte si pozor na to, aby se vaše vytí neodehrávalo v ranních hodinách, když se váš tatínek nebo maminka …. nebo pan soused, sousedka vrátil/vrátila z noční služby a zrovna se pokouší usnout. To by se vám mohlo stát, že vás přijdou vyhnat z vašeho vlčiho území nebo vám dát “na vlčí zadek” 🙂

 

Sdílej QR kód pro měsíc červenec (klikni na obrázek s kódem) a sdílej třeba emailem pro Tvoji potřebu (třeba si pošleš z mobilu do mailu pro zobrazení doma na desktopu nebo na jiný počítač na jiné lokalitě) … nebo třeba pošli někomu v rodině (dědeček, babička, ségra, brácha, babysitter … ) aby mohli lednovou aktivitu s dětmi dělat oni 🙂

Translate »