Vlčí kalendář – aktivita březen 2022

BOŘIČI MÝTŮ – MÝTUS č. 3

Vlci jsou samotáři, ne nadarmo se říká „vlk samotář“.

Odpověď: Vlci jsou nejraději ve smečce, ale existují krátkodobé úseky života, kdy může být vlk nebo vlčice sama. Bývá to buď během vlčích námluv, kdy mladí vlci hledají nevěsty, nebo když dospělí jedinci hledají po tragické ztrátě nového partnera, anebo během hledání vhodných lovišť, tzv. skautingu. Jinak jsou vlci šťastní v kruhu rodinném.

foto: Zdeněk Otta
foto: Jiří Svoboda

Vlk obecný (Canis lupus) – největší z psovitých šelem

Jeho blízkými příbuznými jsou šakal, kojot nebo třeba liška. Tvrdí se, že všechna plemena psů pocházejí z vlka, poté co se vývojová linie psa odštěpila vlivem koexistence pralidí a vlků. Vlka řadíme mezi takzvané velké šelmy, kam kromě vlka patří i rys ostrovid a medvěd hnědý. Všechny tyto šelmy žily na Šumavě ještě na sklonku 19. století. Člověk je ale nemilosrdně lovil a hubil, až je vyhubil na celém území současného Česka, na Šumavě a v přeshraničním Bavorském lese bez výjimky. Poslední rys byl v Čech.ch zastřelen roku 1835, poslední medvěd na Šumavě roku 1856 a poslední vlk roku 1874. Vlka člověk střílel, hubil otr.áveným masem, chytal do želez, sítí, pastí nebo do „vlčích jam“. Důvodem byla hlavně potravní konkurence, strach, předsudky a v neposlední řadě i nádherné kožešiny a trofeje. Vlk je s ostatn.mi velkými šelmami na vrcholu potravní pyramidy a nemá (kromě člověka) v přírodě žadné nadřazené predátory.

BŘEZNOVÁ AKTIVITA

V březnu bývá ještě hodně sněhu. A nebo už je jarní bláto 🙂 V lese nebo na pasece lze hledat stopy a zkoušet “stopovat”. Zkusíte to na příští vhodné procházce v lese? 🙂  Poznejte stopy zvířat na obrázcích a s kamarády nebo s dospěláky si určete, zda je jedná o otisky šelem .. už víme, že je jich dokonce několik druhů … nebo, zda jsou to otisky jiných zvířátek …. a zkuste vymyslet, které z nich by asi vlci lovili a které určitě ne.

Sdílej QR kód pro měsíc březen (klikni na obrázek s kódem) a sdílej třeba emailem pro Tvoji potřebu (třeba si pošleš z mobilu do mailu pro zobrazení doma na desktopu nebo na jiný počítač na jiné lokalitě) … nebo třeba pošli někomu v rodině (dědeček, babička, ségra, brácha, babysitter … ) aby mohli lednovou aktivitu s dětmi dělat oni 🙂

 

Klíč: horní řada – skokan zelený (ne), ježek lesní (ne), vydra říční (ne), jezevec lesní (ne), srnec obecný (ano), jelen evropský (ano, mňam), spodní řada – vlk obecný (ne), mýval severní (ne), prase divoké (ano, mňam), veverka obecná (ne), zajíc polní (ano), liška obecná (ne)

Translate »