Edukativní aktivity prosinec 2023

BOŘIČI MÝTŮ – MÝTUS č. 12

Kulíšek si pro hnízdění vydlabe dutinu ve starém stromě a tam vychovává své mladé.
Odpověď: Kulíšek dutinu nedlabe, ale najde si pro své hnízdo dutinu, kterou již udělal nějaký jiný pták se silným zobákem, např. strakapoud …

KULÍŠEK NEJMENŠÍ

V rámci České republiky jde o silně ohrožený, zvláště chráněný druh. Malá sova ze Šumavy.

Jak mne poznáš a kde mne můžeš potkat:

 

  • jsem nejmenší sova Evropy
  • měřím 15 až 19 cm, o něco méně než špaček, rozpětí křídel mám 34 až 45 cm., moje hmotnost se pohybuje mezi 47 a 83 gramy
  • mám hnědě zabarvený hřbet s menšími bělavými skvrnami a světlou spodní stranu těla s tmavšími podélnými skvrnami
  • můj ocas je také tmavohnědý, s bílými konci per a několika světlými příčnými proužky.
  • mám v poměru k tělu malou kulatou hlavu s nepříliš zřetelným závojem zbarvenou podobně jako záda
  • moje oční duhovka je živě žlutá, zobák voskově žlutý, u kořene zelenavý, nohy opeřené, špinavě bílé s hnědými skvrnami, drápy černohnědé.
  • jsem nenápadný, lovím za soumraku, jen v době hnízdění po celý den
  • nejsem příliš plachý, je možno mne pozorovat z krátké vzdálenosti a neulétnu 🙂
  • v době hnízdění bývám aktivní během denního světla a při východu a západu slunce, mimo hnízdní období ve dne odpočívám v hustém větvoví stromů
  • potravu mně tvoří převážně drobní savci a ptáci – lovím i za dne a drobné ptáky lapám za letu. Někdy si dělám v dutinách zásoby potravy z ulovené kořisti.
  • mám na svou velikost silné spáry a lovím i kořist větší, než jsem sám
  • sám se můžu stát kořistí mnoha větších sov, konkrétně po mně jde nejvíc sýc rousný

PROSINCOVÁ AKTIVITA

Milí kamarádi šumavských zvířátek, máme za sebou “celý rok” informací o různých obyvatelích šumavských lesů. Naučili jsme se spoustu věcí a hlavně víme, že předsudky a mýty o zvířatech se mnohdy nezakládají na pravdě. Věřime, že i vy se teď řadíte mezi bořiče vlčích mýtů a že byste dokázali o šumavských zvířátcích vyprávět svým kamarádům. A to bude naše prosincová aktivita. Zkuste na libovolný kus bílého papíru (čím větší – tím lepší) vytvořit informační nástěnku o šumavských zvířátcćich. Můžete kreslit, můžete vystřihovat a lepit obrázky, můžete psát třeba básničky nebo pohádky. Zkuste požádat rodiče, zda by vám takovou nástěnku nepomohli vyrobit. Použijte pastelky nebo vodovky, tužku nebo barvičky, fotografie  a informace z časopisů nebo webových stránek o Šumavě a o obyvatelích šumavských lesů. Použijte znalosti, které jste načerpali z našeho interaktivního kalendáře.

Vaše dílo vytvořte tak, že by šlo třeba použít ve škole nebo v družině nebo na skautu pro přednášku, povídání o ŠumaVé a o tom, kdo tam žije v lese.

Vyfoťte vaši zvířátkovou nástěnku (nebo poproste rodiče nebo babičku s dědou) a pošlete nám vaši fotografii na emailovou adresu info@sumavaguides.cz a my odměníme ty nejšikovnější z vás. Jak? Třeba speciální prohlídkou ve vybraném šumavském výběhu (vlčím výběhu na Srní nebo jeleni na Kvildě nebo sovy na Borové Ladě) nebo nějakou hezkou publikací z naší produkce.

DĚKUJEME, ŽE JSTE S NÁMI DOŠLI AŽ NA ZÁVĚR NAŠEHO KALENDÁŘE SPOJENÉHO S INTERAKTIVNÍMI A EDUKATIVNÍMI AKTIVITAMI.

BUDEME SE NA VÁS TĚŠIT NA ŠUMAVĚ. TŘEBA NA KOMENTOVANÉ PROHLÍDCE VLČÍHO  VÝBĚHU NA SRNÍ. NEBO NA VÝLETĚ PO OKOLÍ PĚŠKY NEBO NA KOLE. VÍCE INFORMACÍ NA HLAVNÍ STRÁNCE http://www.sumavaguides.cz

Sdílej QR kód pro měsíc prosinec (klikni na obrázek s kódem) a sdílej třeba emailem pro Tvoji potřebu (třeba si pošleš z mobilu do mailu pro zobrazení doma na desktopu nebo na jiný počítač na jiné lokalitě) … nebo třeba pošli někomu v rodině (dědeček, babička, ségra, brácha, babysitter … ) aby mohli prosincovou aktivitu s dětmi dělat oni 🙂

Translate »